مشاوره رایگان نورپردازی

۳ - ۰۱ ۶۶ ۷۶ ۶۶ - ۰۲۱

گروه تولیدی روشنایی سپندار S.P.L

تضمین کیفیت ، گارانتی کالا ، ارائه خدمات در محل

شما اینجا هستید

نورپردازی چه تاثیری بر سلامت روان افراد در محیط کار دارد

در این مقاله می خواهیم در رابطه با تاثیر نور و نورپردازی بر سلامت روان و رفاه افراد در محیط کار صحبت کنیم چراکه در طراحی و نورپردازی فضای اداری و اتاق کار باید تمرکز بر ایجاد محیطی سالم، شاد و با انرژی باشد اما موضوع نورپردازی اصولی در محیط کار اغلب نادیده گرفته می شود. 


نورپردازی نامناسب در هر فضایی بخصوص محل کار و فضاهای اداری تاثیرات بدی برروی سلامت جسمی و بخصوص سلامت روحی افراد دارد. نورپردازی نامناسب باعث ایجاد خستگی چشم، سردرد، احساس خستگی مفرط، استرس و اضطراب در افراد می شود و این موضوع در فضای اداری و محیط کار که افراد بیشتر ساعت های روز را در آن سپری می کنند بسیار بیشتر و مهم تر است. 


علت آن هم این است که اکثر افراد بیشتر روز را در فضای بسته و تحت نور مصنوعی می گذرانند. شواهد و تحقیقات نشان می دهد که کمبود نور طبیعی (نور خوردشید) بر بدن و روان انسان تاثیرات نامطلوبی می گذارد و می تواند باعث ایجاد افسردگی و اختلالات عاطفی در افراد شود. 

 

تاثیر نورپردازی بر سلامت روان

 

% از 40 این موضوع بخصوص در فصل هایی از سال ک روزها کوتاه تر است بسیار مهم تر می شود. می توان گفت حدود کارمندان که در محیط هایی با نورپردازی ضعیف کار می کنند بخصوص در فصل هایی که روزهای کوتاهی دارد، دائما در تلاش برای کار کردن در محیط و فضایی با نور کافی و مناسب هستند. این موضوع تاثیر بسیار منفی در بهره وری و رفاه افراد دارد.

 

نورپردازی اداری

 

گزارش تحقیقاتی شرکت Staples  انگلستان از بررسی تأثیر نور در محل کار


یک گزارش تحقیقاتی جدید که شرکت Staples انگلستان انجام داده است و در آن تاثیر نور در محل کار برروی افراد را بررسی کرده است. این تحقیقات برروی 7000 کارمند شرکتی از 10 کشور اروپایی، در اکتبر سال 2018 انجام شد. 

این تحقیق برروی 2000 نفر از انگلستان، 302 نفر از لندن، 1000 نفر از آلمان، 500 نفر از فرانسه، 500 نفر از هلند، 500 نفر از سوئد، 500 نفر از نروژ، 500 نفر از اسپانیا، 500 نفر از ایتالیا، 500 نفر از پرتغال و 500 نفر از فنلاند انجام شده است.

 

نورپردازی فضای اداری

 

نتایج تحقیقات انجام شده

80٪ کارمندان ادارات اظهار داشتند که داشتند که نور مناسب در محیط کار برای آنها بسیار مهم است و از هر 5 نفر (40٪) هر روز مجبورند با روشنایی ضعیف و آزاردهنده محیط کارشان کنار بیایند. 


یک سوم (32٪) گفتند که نور بهتر باعث بهبود شرایط کار آنها می شود. با این حال، هنگامی که دسترسی به نور خورشید در زمستان بسیار محدود است، بسیاری از آنها دچاراسترس و اختلال عاطفی فصلی می شوند. چراکه آن ها بیشتر ساعتهای طولانی روز را پشت میز خود می گذرانند. 

همچنین نتایج تحقیقات نشان داده است که 25٪ از شرکت کنندگان در این تحقیق ناامید شده اند و به این نتیجه رسیده اند که باید با نورپردازی نامناسب در محیط کار خود کنار بیایند.

 

تحقیقات نورپردازی اداری

 

معمولا13 الی 15 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور طبیعی برای تحریک ترشح اندورفین یا "هورمون های شاد" کافی است. 


دکتر جو تاراوللا ، ناظر روانشناسی کودکان در مرکز پزشکی NYU Lagone در  رابطه با تاثیر نورپردازی در ایجاد افسردگی در افراد می گوید که " افسردگی 5 الی 10 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد." که این خود بخش بسیار عظیمی از جمعیت مبتلا به افسردگی در سال است.


غالباً فقط 13-15 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور طبیعی برای تحریک ترشح اندورفین یا "هورمون های شاد" کافی است. دکتر جو تاراوللا ، ناظر روانشناسی کودکان در مرکز پزشکی NYU Lagone گفت که SAD "5 تا 10٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد:"، که این بخش عظیمی از جمعیت مبتلا به افسردگی در یک چهارم از سال ست.

 

اصول نورپردازی اداری

 

مقررات 8 بهداشت، ایمنی و رفاه محل کار (WHSW)  اعلام کرده است که روشنایی در محل کار باید "مناسب و کافی" باشد و در مواردی که امکان پذیر است، محل کار باید با نور طبیعی روشن باشد. تأكيد بر روشنايي طبيعي و ساير تحقيقات مرتبط نشان دهنده اين توافق است كه نور روز بهترين شكل نور است. اما، در بخشهایی از نیمکره شمالی، نور روز به خودی خود روشنایی کافی را در سراسر محل کار ایجاد نمی کند و یا نوع طراحی فضا به شکلی است که نور طبیعی به طور کافی در فضا ورود نمی کند. این بدان معناست که روشنایی "کافی و مناسب" معمولاً به ترکیبی از نور طبیعی و مصنوعی نیاز دارد که براساس فعالیت، عملکرد و نیازهای فردی قابل شخصی سازی است و می تواند نور طبیعی روز را شبیه سازی کند.

 

قوانین نورپردازی اداری

 

نظر طراحان نورپردازی در رابطه با نور مورد نیاز در فضای اداری چست؟

برخی از طراحان نورپردازی می گویند برای داشتن نور مناسب بهتری است دمای رنگ نور روز کمی سردتر شود، به عنوان مثال کمی رنگ نور آبی به تریکب رنگ نور طبیعی روز اضافه شود. 

 

برخی از طراحان روشنایی تأکید بر سردتر شدن دمای نور روز ، به عنوان مثال با افزودن رنگ آبی بیشتر به ترکیب را توصیه کرده اند. 


یک آزمایش توسط مرکز تحقیقات خواب دانشگاه Surrey's نشان می دهد که برخی از طول موج های نور آبی، هورمون خواب را تنظیم می کند (چرخه های خواب / بیداری را تنظیم می کند). این آزمایش سطح هوشیاری را در بین کارکنان مشغول کار با نور غنی شده با آبی مقایسه کرد. 


کارمندان پس از این آزمایش اعلام کردند که الگوی خوابشان بهتر شده است. اگرچه این موضوع از نظر علمی تأیید نشده است، اما نشانگر این است که قدرت بینایی با نور آبی بهتر است و پس از چهار هفته، 92٪ از افراد گفتند که آن را به نور قدیمی ترجیح می دهند.

 

نورپردازی اداری

 

با توجه به تمام تحقیقات انجام شده، شواهد کافی وجود دارد که نشان می دهد که با تأمین روشنایی که از نور طبیعی تقلید می کند، تامین نور طبیعی بیشتر با پنجره های بزرگتر، تامین سطح مناسب بینایی و همچنین شخصی سازی میزان نور متناسب با نوع فعالیت کارمندان، می توان رفاه افراد را در محل کار بهبود بخشید. روشنایی که می تواند متناسب با بیودینامیک فردی و همچنین نوع فعالیت افراد تنظیم شود.

 

منبع:
https://www.forbes.com/sites/pragyaagarwaleurope/2018/12/31/how-does-lig...

گروه روشنایی SPL از معتبرترین تامین کنندگان فعال صنعت روشنایی و نورپردازی است. محصولات روشنایی این گروه شامل محصولات فضای داخلی و محصولات فضای خارجی است. همه‌ی محصولات با بالاترین کیفیت عرضه می‌شوند و شامل 2 تا 3 سال گارانتی این مجموعه می باشند. تامین محصولات با برندهای Line & Design، SPL وLexington در پروژه‌های شاخص تاییدی بر اطمینان کارفرمایان و مشتریان ما می باشد. رزومه‌ی اجرایی قابل قبول، تیم طراحی و اجرایی قوی و ... همگی از ویژگی‌های گروه روشنایی SPL می باشند.

لامپ ال ای دی، چراغ توکار سی او بی، چراغ توکار اس ام دی(SMD)، چراغ خطی لاین ال ای دی، لامپ ادیسون، چراغ های سوله ای، در محصولات فضای داخلی می باشند.

پرژکتور ال ای دی(LED)، چراغ های دفنی استخری، لامپ متال هالید و لامپ بخار سدیم در رده محصولات فضای بیرون می باشند.

در ضمن این گروه محصولات مخصوص رشد گیاه و فتوسنتز ودرایور و سوئیچینگ های مین ول و ریسه و استریپ ال ای دی (LED) را در بخش تجهیزات روشنایی ارائه نموده است.