مشاوره رایگان نورپردازی

۳ - ۰۱ ۶۶ ۷۶ ۶۶ - ۰۲۱

گروه تولیدی روشنایی سپندار S.P.L

تضمین کیفیت ، گارانتی کالا ، ارائه خدمات در محل

شما اینجا هستید

نورپردازی گلخانه و معرفی لامپ های مخصوص گل و گیاه

نورپردازی گلخانه و  معرفی لامپ های مخصوص گل و گیاه


یکی از مسائلی که اغلب افراد علاقه مند به پرورش گل  و گیاه با آن مواجه هستند، تامین نور مورد نیاز برای رشد گیاهان است. همان طور که می دانید گیاهان برای تغذیه و فتوسنتز خود به نور مستقیم خورشید نیاز دارند و این نور برای رشد و تولید مثل آن ها بسیار لازم و ضروری است.
از طرفی دیگر،  امروزه زندگی ها تفاوت بسیاری با گذشته داشته و دیگر از خانه های ویلایی با حیاط های بزرگ و باغچه های سرسبز و پرنشاط خبری نیست. بسیاری از افراد مجبور به زندگی در آپارتمان های کوچکی هستند که گاهی بسیار تاریک بوده و هیچ نوری از بیرون به داخل آن راه پیدا نمی کند. پرورش گل و گیاه در چنین خانه هایی تقریبا امری ناممکن به نظر می رسد. زیرا گیاهان برای رشد و سرزندگی خود نیاز به نور کافی و انرژی خورشید دارند. در این شرایط اگر بخواهید یک یا چند گلدان زیبا داشته باشید، چه می کنید؟!ساخت گلخانه با نور مناسب


تنها راهی که می توان با استفاده از آن گل های زیبا و گیاهان سرسبز را در خانه پرورش دارد، ایجاد نور مصنوعی است. با استفاده از یک نورپردازی مناسب این فرصت را دارید که گلخانه ای جذاب و دوست داشتنی مطابق با سلیقه خود بسازید و از تماشای زیبایی های طبیعی که خدا آفریده است، لذت ببرید.
اگر قصد ساخته گلخانه را دارید و به نور طبیعی دسترسی ندارید، کافیست از نورهای مصنوعی که مخصوص رشد گیاه طراحی شده است، استفاده نمایید. این نورها طیف الکترومغناطیسی مناسبی را برای فتوسنتز گیاهان تولید کرده و باعث تحریک و رشد آن ها می شوند. بسیاری از گلخانه ها از این روش برای تولید  صیفی جات در زمستان بهره می برند. گلخانه های که به پرورش گل های زینتی مشغولند نیز برای تامین نور مناسب و جلوگیری از ضعیف شدن گیاه در زمستان این روش را مورد استفاده قرار می دهند.


انواع لامپ های گلخانه ای


لامپ های مناسب برای گل و گیاه به دو دسته لامپ های فلورسنت فلورا و لامپ های گازی تقسیم می شوند.

1 - لامپ های فلورسنت فلورا (FLUORA)


این نوع لامپ معمولا به رنگ بنفش بوده و نوری مشابه طیف نور خورشید را تولید می کند. برای افرادی که قصد نگهداری گیاه در آپارتمان را دارند  و نور کافی برای انجام این کار در دسترسشان نیست، استفاده از این نوع لامپ توصیه می شود. علاوه بر این، لامپ های فلورسنت فلورا برای رشد نشاء گیاهان در گلخانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.


2 – لامپ های گازی


این نوع لامپ ها علاوه بر ایجاد نور کافی، وظیفه بیشتری چون فتوسنتز گیاه و ... را نیز بر عهده دارند و معمولا در گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. لامپ های گازی به دو دسته تقسیم می شوند: لامپ های  بخارسدیم  و لامپ های  متال هالید.
لامپ های  بخارسدیم: لامپ های بخارسدیم (HPS) دارای طیف نور قرمز رنگ بوده و عملیات فتوسنتز گیاهان را بر عهده دارد. این نوع لامپ ها برای گلخانه های کوچک و بزرگ استفاده می شوند و حتی می توان از آن برای پرورش گل در آپارتمان نیز بهره برد. از لامپ های  بخارسدیم در تمامی مراحل رشد و تولید مثل گیاه استفاده می شود.
لامپ های متال هالید: لامپ های متال هالید (HID) دارای طیف نوری آبی و بنفش می باشد. با توجه به این که این لامپ نوری مشابه نور خورشید در فصل بهار را  منتشر می کند، از آن معمولا در مراحل ریشه زنی و رشد ساقه و برگ های درخت استفاده می شود.
توجه داشته باشید که استفاده از دو لامپ HID و HPS در کنار هم و به صورت ترکیبی باعث طراوت بیشتر گل و گیاه می گردد. لامپ های فلورسنت فلورا (FLUORA)


علاوه بر لامپ های معرفی شده در بالا، لامپ های دیگری نیز در فضای گلخانه مورد استفاده قرار می گیرند که از جمله آن ها می توان به لامپ های LED  اشاره کرد. بسیاری از افراد به دلیل زیبایی و مصرف انرژی کمتر برق استفاده از این نوع لامپ را برای گلخانه های خود ترجیح می دهند. اما توجه داشته باشید که لامپ های LED    به دلیل استفاده از وجود مواد سمی در آن مضرات بسیاری داشته و برای محیط زیست نیز خطرناک هستند. ضمن این که لامپ های LED    عرضه شده در فروشگاه های ایران صرفا برای روشنایی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد و ویژگی های مورد نیاز برای رشد و نمو گیاهان را ندارد.


نکته مهم در نورپردازی


توجه داشته باشید که نورپردازی گلخانه کاری تخصصی است و دارای اصولی است که رعایت آن ها برای رشد مناسب یک گیاه و عدم آسیب رسیدن به آن نیاز است. به عنوان مثال باید بدانید که در چه ابعادی باید از چه تعداد لامپ استفاده نمایید و حتی میزان فاصله ها از گیاه نیز بسیار مهم است. تابش نور بیش از اندازه باعث خشک شدن گیاه و کاهش آن باعث دیر رشد کردن آن می شود.

 

گروه روشنایی SPL از معتبرترین تامین کنندگان فعال صنعت روشنایی و نورپردازی است. محصولات روشنایی این گروه شامل محصولات فضای داخلی و محصولات فضای خارجی است. همه‌ی محصولات با بالاترین کیفیت عرضه می‌شوند و شامل 2 تا 3 سال گارانتی این مجموعه می باشند. تامین محصولات با برندهای SPL وLexington در پروژه‌های شاخص تاییدی بر اطمینان کارفرمایان و مشتریان ما می باشد. رزومه‌ی اجرایی قابل قبول، تیم طراحی و اجرایی قوی و ... همگی از ویژگی‌های گروه روشنایی SPL می باشند.

لامپ ال ای دی، چراغ توکار سی او بی، چراغ توکار اس ام دی(SMD)، چراغ خطی لاین ال ای دی، لامپ ادیسون، چراغ های سوله ای، در محصولات فضای داخلی می باشند.

پرژکتور ال ای دی(LED)، چراغ های دفنی استخری، لامپ متال هالید و لامپ بخار سدیم در رده محصولات فضای بیرون می باشند.

در ضمن این گروه محصولات مخصوص رشد گیاه و فتوسنتز ودرایور و سوئیچینگ های مین ول و ریسه و استریپ ال ای دی (LED) را در بخش تجهیزات روشنایی ارائه نموده است.